Bireysel Emeklilik Nasıl Olur?

Bireysel emeklilik nasıl olur ve kimler ne şekilde bireysel emeklilik sistemine girebilir şeklinde sorular olabildiğince erken yaşlarda emekli olacağı zamanı plânlayan kişiler tarafından merak edilmektedir. Aslında hemen herkesi ilgilendiren ya da bir başka ifadeyle ilgilendirmesi gereken bu sisteme nasıl katılabileceği ve sonrasında ne gibi özellikler üzerinden sistemin sürdürülebileceği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bireysel emeklilik sistemi, reşit olan yani bir başka söyleyişle 18 yaşından büyük olan hemen herkesin katılabileceği ve tamamen gönüllülük esasına dayalı bir fon toplama ve değerlendirme sistemidir. Bu sisteme girmek isteyen ve 18 yaşını aşmış kişiler, belli aralıklarla belli miktarlarda ödemeler yaparak belli bir sürenin sonrasında emeklilik maaşı alma hakkı kazanırlar. Diğer yandan halihazırda belli bir yerde çalışan bir kişi hem çalıştığı yer üzerinden yatırılan sigorta ücreti ile birlikte hem de harici olarak başlattığı bireysel emeklilik sistemi ile birlikte ayrı ayrı emeklilik maaşı alabilir. Yani bir kişinin bireysel emeklilik sistemine dahil olması o kişinin diğer sosyal güvencelerini ya da ileride gerçekleşecek emeklilik durumu hiçbir şekilde olumsuz yönde etkilemediği gibi kişinin emeklilik döneminde eline düzenli olarak daha çok para girmesine de vesile olabilmektedir.

Genel bir kanı olarak, bireysel emeklilik sistemine yer alan kişinin mutlaka sigortalı olarak çalışması gerektiğine dair bir düşünce mevcuttur. Oysa bunun gerçek olmadığını ve ister bir yerde çalışılsın isterse de çalışılmasın herkesin bireysel emeklilik sistemine müdahil olabilme imkânı bulunmaktadır. Bunun için söz konusu sisteme hangi kurum ya da banka üzerinden giriş yapılacağını belirlemek ve dolayısıyla da bu yönde araştırma yaparak ödeme şekilleri ve ödeme miktarı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak önem kazanmaktadır.

Bireysel emeklilik sistemine girmek isteyen kişilerin merak ettikleri bir başka konu da kişilerin söz konusu sisteme girmeleri halinde ödeyecekleri paranın nasıl korunacağı ve ne şekilde değerlendirileceğidir. Devlet tarafından güvence altına alınan bu miktarlar Takasbank bünyesinde saklanır. Dolayısıyla herhangi bir özel şirketin emrine sunulmaz ve herhangi bir özel amaç uğruna değerlendirilemez. Tüm bunlar sistemin şeffaf ve güvenilir olmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın