Bireysel Emeklilik Hesabı Nedir?

Bireysel emeklilik hesabı nedir diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bireysel emeklilik hesabı nedir sorusu son zamanlarda hemen herkes tarafından sorulan bir sorudur. Bireysel emeklilik son yıllarda herkesi ilgilendiren bir konu hâline gelmiştir. Özellikle emeklilik konusunda planları olmayan gençler bile bireysel emeklilik hesabı nasıl açılır şeklinde araştırmalar yapmaya başlamıştır. Bu konuda bankaların ve sigorta şirketlerinin sunduğu fırsatları birbirleriyle karşılaştırarak en avantajlı olanı seçen ve emeklilik için yatırım yapmaya başlayan kişi sayısı artmıştır.

Bireysel emeklilik hesabı nedir sorusuna bu yazımızda cevap veriyoruz. Bireysel emeklilik hesabı sigorta şirketleri ya da bankalar aracılığıyla açılan ve seçilen portföye bağlı olarak her ay para yatırılan emeklilik hesabıdır. Bu emeklilik hesabına kişinin yatırdığı paranın %25’i kadar devlet katkısı yapılmaktadır. Emekli maaşı alınabilmesi için bireysel emeklilik hesabına 10 yıl boyunca para yatırılması gerekmektedir. Bireysel emeklilik hesabına her ay en az 100 TL yatırılmalıdır. Bunun üzerine %25 devlet katkısı eklenmektedir. Yani her ay hesabınıza 100 TL yatırdığınızda bu tutar devlet katkısının eklenmesi sonucunda 125 TL olmaktadır. Bu da avantajlı bir emeklilik planı olarak görülmektedir.

Bireysel emeklilik sisteminin devlet tarafından yürürlüğe konmasıyla geliri az olan kişiler dahi emeklilik hayâli kurmaya başlamışlardır. Zaten bireysek emeklilik sisteminin amacı da budur. Bu sayede yıllarca emeklilik konusunda bir plan yapmayan ve sigortasız çalışan kişiler de emekli olma fırsatı yakalamışlardır.

Bireysel emeklilik hesabı açmak oldukça kolaydır. Bunun için emeklilik hesabı açmak isteyen kişinin sigorta şirketlerinden birine ya da bankalardan birine başvurması gerekmektedir. Hatta başvuru yapmadan önce sigorta şirketlerine ve bankalara giderek bireysel emeklilik hesapları konusunda detaylı bilgi almak, sunulan avantajları birbirleriyle karşılaştırmak ve dönem dönem yapılan kampanyalardan yararlanmaya çalışmak çok doğru olacaktır. Zira her bankanın ve sigorta şirketinin bireysel emeklilik hesabı konusunda belirlediği politika farklıdır. Kişiler kendilerine uygun ödeme planları seçmelidirler. Portföye bağlı hareket etmelidirler. Bireysel emeklilik hesabı söz konusu tüm gerekçelerle çok büyük fırsat olarak görülmekte ve fakat kişilerin yararlandığı oranda avantaj sağlamaktadır.

Bir cevap yazın