Bireysel Emeklilik Hesabı Gerekli mi?

Bireysel emeklilik hesabı gerekli mi sorusunu Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında bilgisi az olan kişiler sormaktadırlar. Bireysel emeklilik hesabı gerekli mi sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bireysel emeklilik hesabı gerekli mi diye merak edenler yazımızı okuyarak meraklarını giderebilir, bu konuda ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşabilirler. Bireysel emeklilik hesabı,  Bireysel Emeklilik Sisteminin bir ürünüdür. Bireysel Emeklilik Sistemi geliri en düşük olan kişiden geliri en yüksek olan kişiye kadar hemen herkesin emeklilik planı oluşturmasına ve emeklilik hesabı açmasına olanak tanıyan bir sistemdir. Bireysel emeklilik hesabı açan kişiler düşük primler ve yüksek devlet katkısı sayesinde emeklilik hayâlleri kurabilmektedir. Üstelik yıllarca bilinçsiz bir şekilde sigortasız çalışan kişiler dahi bu sistemden yararlanabilmekte primlerini yatırarak 10 yılın ardından emeklilik maaşı alabilmektedirler.

Bireysel emeklilik hesabı gerekli mi sorusuna “Evet, gereklidir.” şeklinde cevap vermeliyiz. Zira sigortalı olan kişiler bile 10 yıl boyunca ödeyecekleri primlere karşılık olarak emekliliklerinde iki yerden maaş almaya hayır demeyeceklerdir. Üstelik Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında kişilerin aylık olarak ödemeleri gereken en düşük prim 100 TL’dir. Bireysel Emeklilik Sistemine devlet katkısı %25’tir. Yani bireysel emeklilik hesabına 100 TL yatıran kişi %25 devlet katkısı alacak ve hesabına her ay 125 TL yatmış olacaktır. Bireysel emeklilik hesabına 200 TL yatıran kişi %25 devlet katkısı alacak ve hesabına her ay 250 TL yatmış olacaktır. Bu sayede emeklilik maaşı da buna göre verilecektir.

Herkese uygun emeklilik planının oluşturulduğu Bireysel Emeklilik Sisteminde primlerin miktarını kişinin kendisi belirleyebilmektedir. Tüm bu gerekçelerle bireysel emeklilik hesabının gerekli olduğuna ulaşılabilir. Bireysel emeklilik hesabı, emekliliğiniz, yaşlılığınız, emekli maaşınız, güvencede olmanız ve sigortalı olsanız dahi ikinci gelirinizin olması için gereklidir. Çoğu kişi gençliğinde emeklilik dönemine daha çok zaman olduğunu düşünse de ve emeklilik döneminde ne yapacağı konusunda bir fikri olmasa da aslında şimdiden azar azar yatırılan paraların yaşlılıkta ne kadar değerli hâle geleceğinin farkına varmamaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi aslında çok önemli bir amaca hizmet etmekte ve kişinin ayda en az 100 TL’yi emekliliği için ayırmasını bunu da bireysel emeklilik hesabına yatırmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın