Bireysel Emeklilik Hesabı Açmalı mı?

Bireysel emeklilik hesabı açmalı mı sorusu bireysel emeklilik hesabı açıp açmamak konusunda kararsız olan kişiler tarafından sorulan bir sorudur. Bireysel emeklilik hesabı açmalı mı sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bireysel emeklilik hesabı, kişilerin bireysel emeklilik sistemi kapsamında açtığı hesaptır. Bu hesap, son yıllarda pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Çünkü bireysel emeklilik sistemi kapsamında kişilerin aylık olarak ödemeleri gereken en az tutar oldukça düşüktür. Ayrıca devlet katkısı da oldukça yüksektir. Bu durumda bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak isteyen kişilerin sayısı artmıştır. Son yıllarda bu artış oldukça yüksek olmuştur. Üstelik zaten sigortalı olan kişiler dahi bireysel emeklilik hesabı açarak bu sistemden faydalanmak istemektedir. Çünkü herkes, iki emeklilik maaşının bir emeklilik maaşına göre daha iyi olduğu konusunda hemfikirdir.

Bireysel emeklilik hesabı açmalı mı diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, bireysel emeklilik hesabı açmak konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Bireysel emeklilik hesabı açmak için sigorta acentelerine ya da bankalara başvurmak gerekmektedir. Buradaki portföy yöneticileri, kişilere göre bireysel emeklilik planı oluşturmakta, bir ödeme planı çıkarmaktadırlar. Portföy yöneticilerinden hesap açmak konusunda, ödeme planı oluşturmak konusunda yani kısacası merak edilen her konu hakkında bilgi almak mümkündür.

Bireysel emeklilik sistemi kapsamında bir bireysel emeklilik hesabı olan kişilerin aylık ödemeleri gereken en az tutar 100 TL olarak belirlenmiştir. Bu aylık ödemelere %25 devlet katkısı yapılmaktadır. Bu devlet katkısıyla birlikte aylık yapılan en az ödeme sonucunda hesaptaki tutar 125 TL olmaktadır ki ödemenin 200 TL şeklinde yapılması hâlinde bu tutar 250 TL olacaktır. Yani devlet katkısı, emeklilik hayâli kuran kişiler için oldukça önemlidir.

Bireysel emeklilik sistemi kapsamında bireysel emeklilik hesabı açmalı mı sorusuna cevap olarak “Evet, açmalı.” şeklinde yanıt verebiliriz. Hayatı boyunca sigortalı olamayan insanlar bireysel emeklilik sistemi sayesinde emekli maaşı alma hayâlleri kurabilmektedirler. Üstelik emekli çıkabilmek için 10 yıl ödeme yapılması yeterli olmaktadır. Sigortası geç başlayan ya da az olan çok sayıda kişinin bulunduğu düşünüldüğünde bireysel emeklilik sisteminin ve bireysel emeklilik hesabı açmanın herkes için ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir.

Bir cevap yazın