Bireysel Emeklilik Hesabı Açmak Kolay mı?

Bireysel emeklilik hesabı açmak kolay mı sorusu bireysel emeklilik hesabı açmak isteyenler tarafından sorulan bir sorudur. Bireysel emeklilik hesabı açmak kolay mı sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bireysel emeklilik hesabı açan kişilerin sayısı son yıllarda çok artmıştır. Bireysel emeklilik sistemi en çok tercih edilen emeklilik sistemlerinden biri olmuştur. Bunun nedeni primlerin daha düşük olması ve prim yatırma süresinin daha az olmasıdır. Zaten emekliliği olan kişiler de bireysel emeklilik hesabı açmaya yönelmişlerdir. Zira bakış açısı ve yararlanmak şekli ne olursa olsun herkes iki emeklilik maaşının bir emeklilik maaşından daha iyi olduğu konusunda hemfikirdir.

Bireysel emeklilik sistemi herkes için oldukça avantajlı bir sistemdir. Bu sayede maaşı çok düşük olanlar ve sigortası olmayanlar da bireysel emeklilik hesabı açmaya karar vermişlerdir. Böylece bu kişiler de emeklilik maaşının hayâlini kurmaya başlamışlardır. Herkesin bireysel emeklilik hesabı açmaya yönelmesinin nedeni primlerin çok düşük ve devlet katkısının doyurucu nitelikte olmasıdır. Bireysel emeklilik sistemi kapsamında bireysel emeklilik hesabı açan kişilerin her ay yatırması gereken en düşük tutar 100 TL’dir. Bu tutara %25 devlet katkısı eklenmektedir. %25 devlet katkısı sayesinde kişilerin yatırdığı 100 TL, 125 TL olmakta 200 TL 250 TL olmaktadır. Bu da emeklilik hayâli kuranlar için son derece doyurucu bir katkıdır.

Bireysel emeklilik hesabı açmak kolay mı diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, bireysel emeklilik hesabı açmak konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Bireysel emeklilik hesabı açmak için sigorta acentelerine ya da bankalara başvurmak gerekmektedir. Sigorta acentelerinin ve bankaların bireysel emeklilik isteyen kişiler için oluşturdukları emeklilik fonları mevcuttur. Bu fonlardan istediğiniz birini seçerek emeklilik hesabınıza prim ödemeye başlayabilirsiniz. Bireysel emeklilik hesaplarını portföy yöneticileri yönetmektedir. İhtiyaç duyduğunuz bilgileri portföy yöneticilerinden almanız mümkündür.

Bireysel emeklilik hesabı açmak kolay mı sorusuna “Evet.” şeklinde yanıt verebiliriz. Artık 18 yaşını geçen ve aylık düzenli geliri olan herkes emeklilik hesabı açabilmektedir. Bunun dışında bir de Genç Emeklilik Planı vardır. Genç Emeklilik Planı 18 – 25 yaşları arasında olan gençleri kapsamaktadır. 25 yaşından büyük olanlar bu emeklilik planına başvuramamaktadırlar.

Bir cevap yazın