Bebek Bakım Parası Başvurusu

Bebek bakım parası için başvurular başladı. Başvuruların ardından bebek bakım paraları büyükannelere 2017 yılının Mart ayında verilmeye başlanacak. Ancak hâlâ her ilde bebek bakım parası dağıtılmaya başlanmış değil.

Bebek bakım parası başvuruları başladı. 2017 yılının Şubat ayı boyunca sürecek başvuruların ardından Mart ayında bebek bakım paraları büyükannelere dağıtılmaya başlanacak. Bebek bakım paraları sadece altı aylık ile bir yaş arası olan torunlarına bakan büyükannelere ve sadece altı ay boyunca verilecek. Yani bebek bir yaşını doldurduktan sonra bebek bakım parası alınamayacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında yapılan iş birliği sonucunda verilen karar aslında annelerin iş hayatında çabucak dönmelerini sağlamak amacıyla yapılıyor. Torununa bakan büyükannelere altı ay boyunca her ay 435 TL veriliyor. Ancak bunun için büyükannenin 65 yaşını aşmamış olması ve herhangi bir sağlık sorunu olmaması gerekiyor. Üstelik başvuru sırasında büyükannenin herhangi bir sağlık sorunu olmadığını gösteren ve hastaneden alınmış sağlık raporunun da ibraz edilmesi gerekiyor. Başvuru sırasında annenin, bebeğin ve büyükannenin nüfus cüzdanının ibraz edilmesi şart. Başvurular Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının internet sitesinden de yapılabiliyor.

Bebek bakım parası alınması kolay bir para değil. Çünkü bu paranın alınabilmesi için annenin ve büyükannenin tüm koşulları sağlaması gerekiyor. Büyükanne tüm koşulları sağlasa bile annenin bulunduğu evde ailenin aldığı toplam maaşın üç asgarî ücreti geçmemesi şart. Ayrıca annenin maaşının iki asgarî ücretin altında olması gerekiyor. Yani aslına bakarsanız bebek bakım parası geliri belli bir düzeyin altında olan aileleri hedefliyor. Böylece annenin daha erken ve daha kolay bir şekilde iş hayatına dönmesi hedefleniyor. Bunun sonucu olarak kadın istihdamının artması ve düşmemesi amaçlanıyor.

Bebek bakım parası büyükannelerin ve annelerin sabırsızlıkla beklediği bir paraydı. Ancak açıklamadan sonra bazı annelerin hevesi kursağında kaldı diyebiliriz. Çünkü açıklamaya göre bu para öncelikle pilot illerde dağıtılacak. Bu illerin arasında İstanbul, Bursa, Sakarya, İzmir, Ankara, Antalya, Konya, Tekirdağ, Gaziantep ve Kayseri var. İstanbul, İzmir ve Bursa’da bin aileye, diğer illerde beş yüz aileye bebek bakım parası verilecek.

Bir cevap yazın