Bankaların Emekli Kredisi Faizi

Bankaların emekli kredilerine uyguladığı faiz oranları emekliler tarafından çok merak edilmektedir. Çünkü her banka emeklilere düşük faizli kredi vermemektedir. 

Bankaların emekli kredisi faizi emekliler için oldukça önem taşımaktadır. Çünkü emekliler için bankaların kredilere uyguladığı faizler emeklilerin almak istedikleri krediler arasında bir seçim yapmasını kolaylaştırmakta ve sağlamaktadır. Emeklilerin, bankaların kendilerine sunduğu kredilerde baktıkları özelliklerin başında kredilere yansıtılan faiz oranları gelmektedir. Bankaların emekli kredilerine hangi oranlarda faiz uyguladıklarını öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Emeklilere kredi ve benzeri ürünler konusunda en çok avantaj sağlayan ve en çok uygun seçenekler sunan bankalar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tır. Bu bankalar krediye ihtiyacı olan emeklilere çok uygun vade seçenekleri ve düşük faiz oranlarıyla krediler vermektedirler. Ancak eğer emekliyseniz ve krediye ihtiyacınız varsa en uygun faiz oranlarını kredi kampanyalarında bulursunuz. Bankalar zaman zaman emeklilere özel kampanyalar yapmakta ve onlara çok özel faiz oranlarıyla kredi alma olanakları sunmaktadırlar. Bu kampanyalar daha çok maaşını ilgili bankaya taşıyan emeklilere yapılmaktadır. Yani eğer maaşınızı kampanyayı yapan bankaya taşırsanız o banka size uygun faiz oranlarıyla kredi verecektir. Elbette bu kampayaları düzenleyen bankalar, emeklilerden maaşlarını bankalarına taşımaları dışında başka isteklerde de bulunmaktadırlar. Yani başka koşullar da ortaya koymaktadırlar. Bunlardan biri maaşınızı bankada üç yıl boyunca tutmak ve başka bankaya taşımamaktır. Yani kredinizi aldıktan sonra maaşınızı başka bankaya taşımaya kalkışamazsınız.

Bankalar son zamanlarda emekli kredilerine yüzde 1,19 ila yüzde 1,23 arasında faiz uygulamaktadırlar. Bu faiz oranları aslına bakarsanız biraz yüksektir. Çünkü bu faiz oranlarıyla aldığınız krediler masraflı olmaktadır. Yani 10 bin TL şeklinde aldığınız krediyi daha yüksek şekilde daha fazla tutarlarda ödemek zorunda kalırsınız. Bu da sizin için bir dezavantajdır. Bu yüzden kredi kampanyalarını takip etmeniz çok mühimdir. Söz konusu faiz oranlarıyla kredi almaya kalkışırsanız cebinizden daha fazla para çıkacaktır. Bu yüzden kredi almak istediğinizde karşınıza çıkan kredi kampanyalarını çok dikkatli bir şekilde incelemeli ve mutlaka ödeme planlarına göz atmalısınız. Faiz oranlarına göre ne kadar kredi alıp toplamda ne kadar geri ödeme yapacağınıza mutlaka bakmalısınız.

Bir cevap yazın