Bankalar Emekliye Krediyi Nasıl Verir?

Bankalar emekliye krediyi nasıl verir sorusu emeklilik kredisi almak isteyen emekliler tarafından sorulan bir sorudur. Bankalar emekliye krediyi nasıl verir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Emekliler çoğu zaman emeklilik kredisi almaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bunun nedeni bazı gereksinimlerini karşılamak için emekli maaşlarının yetersiz gelmesidir. Emekli maaşı bazı emeklilere yeterli gelse de çoğu emekli için yetersiz gelmektedir. Üstelik emekli maaşına yapılan zamlar da emeklilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamaları için yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle emekliler emeklilik kredisi veren bankaları araştırmaktadırlar. Bazı emeklilere emekli maaşı oldukça yeterli gelmektedir. Bu emekliler çoğunlukla ev ve otomobil varlıkları olan emeklilerdir. Bu emeklilerin emekli maaşları yeterlidir ve nakit ihtiyaçları ara sıra olur. Bankalar emeklilerin hemen hepsinin nakit ihtiyaçlarının farklındadırlar. Bu yüzden tüm emeklilere uyan özel emeklilik kredisi türleri oluşturmuşlardır. Bu emeklilik kredisi türleri çoğunlukla düşük faizlidir. Ancak emeklilik kredisi almak isteyen emekliler genellikle faizsiz kredi almak istemektedirler. Emeklilere faizsiz kredi veren tek banka Ziraat Bankasıdır. Ziraat Bankası emeklilere faizsiz krediyi her zaman değil, belirli dönemlerde ve kampanyalı olarak vermektedir. Bu yüzden emeklilerin bu kampanya dönemlerini takip etmesi ve kampanyalı faizsiz emeklilik kredisi alabilecekleri dönemleri kaçırmamaları gerekmektedir. Bankalar emekliye krediyi nasıl verir diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak merakınızı giderebilir, emeklilik kredisi hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Emekliler nakit paraya her zaman ihtiyaç duymamaktadırlar. Sadece belirli gerekçeler için emeklilik kredisine gereksinim duymaktadırlar. Bu gerekçelerden bazıları çocuk evlendirmek, torun okutmak, ev yaptırmak, ev satın almak ya da tamamen keyfî şekilde tatile çıkmaktır. Emekliler bu sebeplerle bankalara emeklilik kredisi başvurusu yapmaktadır. Bankalar elbette emeklilerin hepsine emeklilik kredisi vermemektedir. Sadece belirli koşullara uyan kişilere emeklilik kredisi vermektedir. Bu koşullar kredi notu ortalamasının riskli ya da az riskli olmaması ve talep edilen kredi tutarının geri ödeme taksitlerinin emekli maaşının yarısından çok olmamasıdır. Yani emekliler kredi talebinde bulunurken emekli maaşlarının tutarını da göz önünde bulundurmalıdır. Ayrıca bankalar belirli dönemlerde emekli maaşını söz konusu bankaya taşıyan emeklilere çok avantajlı kredi seçenekleri sunmaktadır. Bu krediler çok düşük faizli ve ertelemeli olabilmektedir.

Bir cevap yazın