Bankalar Emeklilere Yüksek Promosyon Verebilecek

Bankaların emeklilere kararlaştırılan promosyon tutarlarının üstünde promosyon teklifi vermeleri söz konusu. Alınan son bilgilere göre bankalar emeklilere yüksek promosyonlar verebilecek.

Emeklilere 2017 yılının Ocak ayında verilen haber emeklileri heyecanlandırmıştı. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenecek emekli maaşlarına ek olarak verilmesi kararlaştırılan promosyon ödemeleri bankalar tarafından yapılacaktı. SGK bunun için 16 banka ile protokol imzalamıştı. Şu anda da bu kararların tümü geçerli durumda. Ancak bir fark var ki o da bankaların emeklilere kararlaştırılan promosyon tutarından daha yüksek promosyon tutarları teklif edebilecek olmaları.

Emekliler kararlaştırıldığı üzere bankalardan promosyon ödemelerini alabilecekler. Ancak bunun için bankalara bir taahhüt vermek zorundalar. Bu taahhüt de emeklilerin promosyon alacakları bankadan maaşlarını üç yıl boyunca başka bankaya taşımamalarına yönelik bir taahhüttür. Emekliler maaşlarını taşımamaları konusunda taahhüt vermemeleri hâlinde bankalardan promosyon ödemesi alamayacaklar. Bankalar bu koşulun öne çıkarılması dolayısıyla daha çok emekliyi kendilerine bağlamak istiyorlar. Bunun için de diğer bankalara göre daha yüksek promosyonlar teklif ediyorlar.

Emeklilere verilecek promosyon tutarları 300 TL ila 450 TL arasında belirlenmişti. Bu tutarlar emeklilerin aldıkları maaşlara göre hesaplandı ve emeklilere ne kadar promosyon verileceği bulundu. Buna göre 1000 TL’nin altında emekli maaşı alan emeklilere 300 TL, 1000 TL ila 2000 TL arasında emekli maaşı alan emeklilere 375 TL ve 2000 TL’nin üstünde emekli maaşı alan emeklilere 450 TL promosyon ödemesi yapılacak. İşte bu noktada bankalar emeklilere, emekli maaşlarını kendi bankalarına taşımaları için söz konusu tutarların üstünde promosyon ödemesi yapmayı teklif edecekler.

Önümüzdeki günlerde bankaların emeklilere yapacakları promosyon tutarlarını artırmaları sonucunda bankalar arasındaki rekabet daha da kızışacak. Bu aşamaya gelmeden önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının yaptığı açıklamalara göre bankalar emeklileri daha ağır olan üç koşulu sağlamaya zorlayacaklardı. Ancak daha sonra bu koşullar için bankalarla görüşmeler yapıldı ve koşulların sayısı bire düşürüldü. Şimdi bankaların elinde sadece bir koşul var ki o da emeklileri bankaya üç yıl boyunca bağlayabilmek. Ancak emekliler başka bankanın daha yüksek promosyon teklif etmesi durumunda promosyonu bankaya iade edip sözleşmenin iptal edilmesini talep edebilecek ve maaşını yüksek promosyon veren bankaya taşıyabilecek.

Bir cevap yazın