Avantajlı Krediyi Nasıl Seçerim?

Avantajlı krediyi nasıl seçeceğinizi bilmiyor musunuz? Avantajlı krediyi seçebilmeniz için yapmanız gerekenleri yazımızda anlatacağımız ipuçlarını okuyarak öğrenmeniz mümkündür. 

Avantajlı krediyi seçebilmeniz için öncelikle sizin için avantajlı olan kredinin özelliklerini sıralamanız gerekir. Böylece ne aradığınızı bilerek hareket etmeniz mümkün olacaktır. Aksi takdirde bankaların yaptığı her kredi kampanyası size avantajlı ve cazip gelecektir. Ancak aradığınız kredi o olmayacaktır.

Bankalar, yaptıkları her kredi kampanyasını müşterilere avantajlı ve cazip göstermeye çalışırlar. Ancak gerçek bu değildir. Çünkü bankalar bir yerden kıstıklarında kayıp yaşamamak adına başka yerden almaya çalışırlar. Bunun en güzel örneği masrafsız kredi adı altında sunulan kredilerdir. Masrafsız krediler müşterilere avantajlıymış gibi gösterilirler. Bu krediler aslında avantajlı falan değildir; hatta dezavantajlıdır. Bankalar masrafsız kredilerde krediyi kullanan müşterilerden, kullanılan kredi tutarının binde beşi kadar hesaplanıp alınan dosya masrafını yani kredi tahsis ücretini almamaktadırlar. Ancak bu sefer de krediye uygulanan faiz oranını artırmaktadırlar. Yani siz dosya masrafı ödemeseniz de banka sizden bu tutarı faiz oranını yükselterek almaktadır.

Avantajlı krediyi seçebilmeniz için bankaların sundukları kredileri detaylarına kadar incelemeniz gerekmektedir. Bunun için bankaların internet sitelerine bakabilirsiniz. Bankalar internet sitelerinde kredi kampanayalarına, kredi türlerine ve faiz oranlarına yer vermektedirler. Ayrıntıları genellikle kredi türü hakkında yazılı olan bilgilerin altında küçük harflerle yazılı şekilde bulmanız mümkündür.

Avantajlı kredi genellikle düşük faizli kredidir. Bu krediler masraflı olsa da önemli olan düşük faizli olmalarıdır. Örneğin siz 10 bin TL kredi çektiğinizde bunu 15 bin TL şeklinde geri öderseniz bu kredi avantajlı olmayacaktır. 10 bin TL kredi için 50 TL + BSMV ödemeniz gerekecektir. Eğer 10 bin TL krediyi 13 bin TL civarında geri öderseniz bu kredi avantajlı sayılabilir. Ayrıca bazı bankalar kredilere uyguladıkları faiz oranlarını müşterinin kredi notuna göre belirlemektedirler. Kredi notu düşük olan müşterilerin kullandıkları kredilere yüksek faiz uygularken, kredi notu yüksek olan müşterilerin kullandıları kredilere düşük faiz uygulamaktadırlar. Bu yüzden kredileri incelerken bu ayrıntılara bakmanızda yarar vardır. Ayrıca bankaların internet sitelerinde bulunan ödeme planlarını da incelemeli ve avantajlı krediyi buna göre seçmelisiniz.

Bir cevap yazın