Avantajlı Kredi İçin Emekli Maaşımı Taşımalı Mıyım?

Bankalar emekli maaşlarının kendileri üzerinden çekilmesi için birçok çalışma yapmaktadır. Son zamanlarda emeklilere yönelik promosyon ikramiyesi dağıtımı oldukça ilgi görmektedir. Çünkü devlet tarafından yürütülen çalışmalar sonrasında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bu uygulama sonrasında artık emekliler üç yıl boyunca hangi banka üzerinden maaşlarını alacaklarını belirleyebilirler ve bunun için de bir defa olmak üzere 300 TL’den başlayan miktarlarda para ikramiyesi alabilirler. Ancak bankaların bu tür çalışmalar için yaptıkları tek kampanya promosyon ikramiyesi değil.

Bankalar, halihazırdaki bankalarını bırakarak kendi bankalarını tercih eden emekliler için birçok avantajlı hizmet sunmaktadır. Bu konudaki çalışmaları GSM operatörlerinin diğer GSM operatörlerindeki müşterileri kendilerine çekmek için yaptıkları kampanyalara ve indirimlere benzetebiliriz. Tabii ki bankaların sundukları kampanyalar ve indirimler daha çok finans odaklıdır. Buna en büyük örnek de kredi kullanımıdır.

Avantajlı kredi kullanımı için bankalar öncelikle emeklinin kendi bankasına taşınarak emekli maaşını kendi bankası üzerinden almasını istemektedir. Kimi bankalar bu davranışa ek indirimler ve avantajlar sunsa da kimi bankalar da bunu bir zorunluluk olarak ortaya koymaktadırlar. Özellikle de emekli maaşlarını taşıyanlar için hazırlanmış düşük faiz oranlarına sahip, masrafları daha az kredi kullanımı emeklilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Peki, avantajlı kredi kullanımı için emekli maaşını ilgili bankaya taşımak doğru bir karar mıdır?

Kişinin emekli maaşını sırf iyi indirimler ve kampanya var diye bir başka bankaya taşıması için söz konusu indirime ve kampanyaya konu olan hizmete ya da kısaca paraya ihtiyaç duyması gerekir. Eğer kişinin bu yönde bir ihtiyacı bulunmuyorsa ve maaş hesabının taşınması herhangi bir yenilik, kolaylık ya da ileride kullanılabilecek bir fırsat doğurmuyorsa bu durumda pek de artısı olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle de şube sayısı az olan ancak ilgi çekici kampanyalar düzenleyerek emeklilerin aklını çelmeye çalışan yeni bankalara çok dikkat etmek gerektiğini belirtmeliyiz.

Tüm bunlar ışığında emeklilerin ne istedikleri ve bir bankadan ne bekledikleri öncelikli olarak belirlenmeli ve eğer bir kredi kullanımı söz konusu ise ancak bu durumda maaş hesabının taşınması düşünülmelidir.

Bir cevap yazın