Avantajlı Emekli Promosyonu Hangi Bankadan Alınır?

SGK ile 16 banka arasında gerçekleşen uzun görüşmeler sonrasında SGK ile bankalar arasında protokol imzalandı  ve emeklilere promosyon ikramiyesi verilmesine yönelik bir çalışma yürürlüğe girdi.

Promosyon ödenmesine yönelik çalışma kapsamında artık emekliler, emekli maaşlarını hangi bankadan alabileceklerine karar verebilecekleri gibi bu kararları sonrasında bir ikramiye ya da promosyon ödemesi olarak görebileceğimiz belli miktarlarda para alabilecekler. Emeklilerin aklındaki diğer soru ise emekli promosyonumu hangi bankadan almalıyım şeklinde.

Türkiye’de faaliyet gösteren ve aralarında köklü bankaların da bulunduğu on altı banka ile devlet arasında imzalanan protokol sonrasında uygulamaya konan emekli promosyonu çalışması sonrasında emekliler hangi bankayı seçmeleri gerektiğine dair araştırma yapmaya başladılar. Çünkü bankalar tarafından verilecek promosyon ödemelerinde tutarlar değişmediği için bankaların diğer özellikleri, sunacakları indirimli ya da avantajlı ürünler ve hizmetler öne çıkmaya başladı. Bu noktada bankalar tarafından verilecek promosyon ödeme tutarlarına dair bilgi vermemiz gerekirse, maaşı 1000 Türk lirasına kadar olan emeklilere 300 Türk lirası, maaşı 1000 Türk lirası ila 2000 Türk lirası arasında olan emeklilere 375 Türk lirası, maaşı 2000 Türk lirası ve üstünde olan emeklilere ise 450 Türk lirası promosyon ödemesi yapılacak. Bu ödemeler emeklilere sadece bir kez yapılacak ve bunun karşılığında da en az üç yıl boyunca emeklinin o bankayla çalışmasına dair yazılı taahhüt istenecek.

Bankaların emeklileri kendilerine çekmek için birçok ürünü ve hizmeti öne çıkaracak kampanyaları kısa sürede başladı. Dolayısıyla emekliler de hangi bankayı seçmelerine gerektiğine dair sorulara yanıt aramak üzere araştırmalar yapmak için kolları sıvadılar. Bu doğrultuda bize göre dikkat edilmesi gereken ilk unsur, bankanın olabildiğince çok şubeye ve ATM’ye sahip olması. Çünkü bir banka ne kadar çok şube ve ATM’ye sahipse emeklilerin para çekmesi de o kadar kolay olabiliyor. Dikkat edilecek ikinci husus ise bankaların emeklilere sunacakları ürün ve hizmetlerin ihtiyaçları ne kadar karşıladığına dikkat etmek. Bir hizmet ya da ürün bir emekliye oldukça faydalı olabilecekken bir başka emeklinin işine yaramayabilir. Örneğin, ücretsiz ya da indirimli kasa tahsis etmek evinde altın biriktiren için harika bir teklif olabilir.

Bir cevap yazın