Akbank Emekliliğe Yatırım Planı

Akbank Emekliliğe Yatırım Planı AvivaSA Emeklilik ve Hayat tarafından sunulan bir emeklilik planıdır. Siz de bu emeklilik planından yararlanmak isterseniz size en yakın Akbank şubesini ziyaret ederek başvuru yapabilirsiniz.

Akbank Emekliliğe Yatırım Planına 18 yaşını doldurmuş ve medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olan herkes katılabilmektedir. Bu emeklilik planında ödemeniz gereken aylık asgari tutar 140 TL olarak belirlenmiştir. Her emeklilik planında olduğu gibi Akbank Emekliliğe Yatırım Planında da yararlandığınız avantajların yanı sıra bilmeniz gereken koşullar mevcuttur. Emeklilik planlarında yatırılması gereken aylık asgari tutar, plandan plana değişmekte ancak bazı koşullar aynı kalmaktadır. Aynı kalan koşullardan biri, ödeme dönemlerinizi belirleyebilmenizdir. Yani emeklilik planınızı oluştururken, yapacağınız ödemeleri hangi aralıklarla yapmak istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Bunun için sunulan seçenekler aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık ödeme dönemleri şeklinde oluşturulmuştur. Ayrıca ödemenizi kredi kartınızdan ya da banka kartınızdan yapmanız da mümkündür. Bazı emeklilik planlarında giriş aidatları ertelenmiştir. Akbank Emekliliğe Yatırım Planı da bunlardan biridir. Bu emeklilik planına girdiğinizde giriş aidatı ödemezsiniz. Ancak bunun bir dezavantajı vardır. Bu dezavantaj, sözleşmeden ilk 5 yıl içinde çıkmanız hâlinde ertelenmiş giriş aidatınızı ödeme zorunluluğunuzun olmasıdır.

Emeklilik planlarında sözleşmenizin birikimi üzerinden ilk 5 yıl boyunca yönetim gider kesintisi alınması söz konusu olabilmektedir. Bu kesinti her emeklilik planında yapılmaz. Ancak Akbank Emekliliğe Yatırım Planında böyle bir kesinti yapılmaktadır. Bu kesinti, emeklilik planınızın uzmanlar tarafından yönetilmesi çerçevesinde yapılır. Sözleşmeye ara verdiğinizde aynı şekilde birikiminizde kesinti yapılacaktır.

Akbank Emekliliğe Yatırım Planının çok sayıda avantajı mevcuttur. Bunlardan biri devlet katkısıdır. Devlet, emekliliğine yatırım yapan kişilere, yapılan ödemelerin %25’i kadar katkı vermektedir. Böylece ödeme yaptığınızda yatırdığınızın üstünde bir tutar hesabınıza yatmaktadır. Diğer bir avantaj da bu emeklilik planı bireysel emeklilik sistemi kapsamında olduğu için sistemden sadece sizin değil ailenizin de yararlanabilmesidir. Üstelik emeklilik yatırım fonlarınızın Ak Portföy tarafından yönetilmesi gibi bir avantajınız da vardır. Bunların yanı sıra plan ve fonlarınızı yıl içinde değiştirebilirsiniz. Emeklilik planınızı bir yıl içinde dört kez değiştirme hakkınız bulunmaktadır. Planınızdaki fon dağılımını ise bir yıl içinde altı kez değiştirme imkânınız söz konusudur.

Bir cevap yazın